Historia

Szkoła Podstawowa w Starej Wsi znajduje się na terenie gminy Celestynów, w powiecie otwockim, w województwie mazowieckim.

 

Klikając na poniższe linki dowiesz się więcej o okolicy, w której znajduje się nasza szkoła.

HISTORIA SZKOŁY

Uczniowie zamieszkujący tereny dzisiejszego obwodu szkolnego przed utworzeniem Szkoły Podstawowej w Starej Wsi uczęszczali do szkół w Samuszynie, Dyzinie i Celestynowie.

Szkoła w Celestynowie znajdowała się w budynku dzisiejszego Przedszkola Samorządowego, szkoła w Dyzinie mieściła się w prywatnym domu państwa Koczyków, natomiast szkoła w miejscowości Glina działała w drewnianym dworku Franciszka Zawadzkiego. Założycielem szkoły w Glinie, nauczycielem i pierwszym kierownikiem w jednej osobie był pan Koźmiński. Szkoła posiadała jedynie trzy sale lekcyjne, w których uczyły się po dwie klasy. Brakowało mebli i ławek, rodzice zbijali je z desek olszowych.Od roku 1947 do 1953 funkcję kierownika szkoły pełnił pan Edward Żelazowski. Przeniósł on szkołę do części Budynku Fabryki Rowerów (późniejsza EFA).

W tym czasie, w szkole pracowali następujący nauczyciele:

  • Pani Jadwiga Żelazowska – żona pana Żelazowskiego
  • Pani Danuta Lipińska
  • Pani Danuta Paskówna

W latach 1953 – 1954 kierownikiem szkoły była pani Jadwiga Rzemieniuk, a od roku 1954 do 1956 Major Wojska Polskiego pan Stefan Giernatowski.

W roku szkolnym 1955-1956 pan Stefan Giernatowski wprowadził fartuszki szkolne. W tym czasie niektórzy uczniowie latem chodzili do szkoły boso, zimą zaś w drewniakach lub butach po rodzicach. Była to szkoła siedmioklasowa. Piętro i lewa strona pofabrycznego budynku były bez okien i szyb.Po prawej stronie na dole budynku mieściła się szkoła, która zajmowała 4 sale lekcyjne, pokój nauczycielski. Na holu, na ścianach zamocowane były wieszaki na ubrania uczniów.

Wówczas w szkole pracowały:

  • Pani Zofia Giernatowska
  • Pani Jadwiga Siwek
  • Pani Janina Bury

 

Pani J. Siwek  i pani J. Bury w otoczeniu uczniów (rok szkolny 1958/59)

 

Pan Stefan Giernatowski podczas zakończenia roku szkolnego 1955/1956

Czytaj więcej...

Brak możliwości komentowania.