Wewnątrz każdego kamienia tkwi przepiękna rzeźba, którą trzeba tylko odkryć.

G. Masterton

Celem pracy psychologa szkolnego jest działanie na rzecz prawidłowego rozwoju psychiki i osobowości uczniów, przy współpracy z pedagogiem szkolnym, wychowawcami oraz placówkami, które świadczą pomoc młodzieży i ich rodzinom.

Czym zajmuje się psycholog szkolny?

• diagnozą potencjalnych możliwości ucznia
  • analizą przyczyn niepowodzeń szkolnych oraz negatywnego zachowania ucznia
  • działaniami profilaktycznymi w celu zapobiegania pojawianiu się problemów
  • prowadzeniem zajęć z uczniami (zajęcia relaksacyjne, rozwijające, korygujące, wspomagające)
  • współpracą z rodzicami w zakresie zagadnień wychowawczych (wskazówki związane z zagadnieniami wychowawczymi)
  • współpracą z nauczycielami i wychowawcami klas (zajęcia integracyjne, pomoc w rozwiązywaniu problemów i konfliktów klasowych)
  • prowadzeniem warsztatów mających na celu m.in. rozwój umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, rozwijających kompetencje społeczne uczniów.
Psycholog może pomóc, jeżeli:

• czujesz, że nikt Cię nie rozumie,
  • nie potrafisz dogadać się z kolegami
  • nie potrafisz porozumieć się z nauczycielem, rodzicami
  • masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać
  • chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem
  • chciałbyś z kimś porozmawiać
  • wiesz o problemach przyjaciół, ale nie wiesz jak im pomóc
  • masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić
  • doświadczasz sytuacji kryzysowej (śmierć, rozwód rodziców, choroba w rodzinie, przeprowadzka itp.)
  • chcesz pogadać o tym, co Cię denerwuje
  • doświadczasz przykrości ze strony kolegów, widzisz, że ktoś inny jej doświadcza lub sam jesteś agresywny
  • przyjdź także z każdą inną sprawą, która jest dla Ciebie ważna!