1057. rocznica Chrztu Polski 83. rocznica Zbrodni Katyńskiej i 78. rocznica śmierci ppor. Aleksandra Kowalskiego

1057. rocznica Chrztu Polski

W związku 1057 rocznicą Chrztu Polski 14 kwietnia 2023r. uczniowie klasy 1a i 1b Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Starej Wsi przygotowali apel okolicznościowy, na którym, w strojach z epoki pierwszego władcy, zaprezentowali teksty poetyckie Lilianny Szymochnik. Na ekranie wyświetlona została prezentacja multimedialna.

Dziś historycy nie mają wątpliwości, że narodziny Państwa Polskiego wiążą się z Chrztem Mieszka I. To właśnie Chrzest Polski stał się wydarzeniem, które łączy w sobie zarówno wymiar polityczny jak i  religijny. Od niego wszystko się zaczęło i wyznaczyło nam Polakom trwałe miejsce w Europie i Kościele.

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia 1943 r. nazistowskie Niemcy ogłosiły informację o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego w Katyniu, zamordowanych wiosną 1940 r. przez sowiecką policję polityczną.

17 kwietnia 1945 roku mieszkaniec Starej Wsi – ppor. Aleksander Kowalski – zginął, walcząc z nazistowskimi Niemcami. Żołnierzowi Wojska Polskiego oddaliśmy dzisiaj hołd, zapalając znicz pod tablicą upamiętniającą jego zasługi.

Społeczność szkolna uczciła pamięć zamordowanych żołnierzy. Wystąpienie uczniów klasy 8a uświetniły piosenki patriotyczne w wykonaniu koła wokalnego i klas czwartych.

Relacja powstała z wykorzystaniem sprzętu, zakupionego w ramach programu #Laboratoria Przyszłości.