60 lat tradycji, marzeń i talentów w miejscu, gdzie historia łączy Polskę z Japonią

Dnia 20 listopada 2024r. obchodziliśmy wyjątkowe święto – szóstą rocznicę nadania naszej Szkole imienia Polskich Dzieci Syberyjskich.

Ten wyjątkowy dzień rozpoczęliśmy spotkaniem wszystkich uczniów, nauczycieli oraz przedstawicieli Rady Rodziców, podczas którego przypomnieliśmy sobie historię Polskich Dzieci Syberyjskich, oglądając nagrany przez uczniów naszej Szkoły film.

Następnie uczniowie i przedszkolaki otrzymali ufundowane przez Radę Rodziców piękne, pamiątkowe plecaki z logo naszej Szkoły, które uszyła Pani Irmina Stefanowska – mama uczniów.

O godzinie 10.00 rozpoczęła się kolejna część uroczystości, która zgromadziła wielu dostojnych Gości: Jadwigę Rodowicz-Czechowską – Ambasador Polski w Japonii i zastępcę Dyrektora do spraw rozwoju w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Akirę Tajimę – Radcę Ambasady Japonii z Małżonką reprezentującego Ambasadora Japonii w Polsce Akira KonoTadeusza Płaczka – reprezentującego Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama StruzikaWitolda Kwiatkowskiego – Wójta Gminy Celestynów,  Romualda Ziętalę – Przewodniczącego Rady Gminy Celestynów i Bogdana Strzeżysza – Przewodniczącego Komisji Oświaty i Tomasza Remień – radnego Gminy Celestynów.

Wśród zaproszonych Gości byli również potomkowie Polskich Dzieci Syberyjskich – pierwszy raz odwiedził nas Bartosz Malewski a Rodzinę Jankowskich reprezentowali: Tadeusz Cytrynowicz, Tadeusz Jankowski i Bożena Grabowska.

Po raz pierwszy przybyli też do nas przedstawiciele Gminy Gliniany w Ukrainie: Andrij Łeskiw – zastępca Wójta, Andrij Łukaczyk – Ojciec Dziekan, Natalia Lewycka, Nadija Ruda, Lesia Koltun i Bohdan Sadovyi.

Nie mogło zabraknąć wśród Gości naszych szkolnych mentorów: Pana Profesora Sylwestra Porowskiego oraz Pana Profesora Stanisława Filipka a Gościem specjalnym był słynny japoński artysta, rzeźbiarz  Kiyokatsu Matsumiya, który przybył z kraju kwitnącej wiśni wraz z Małżonką aby wykonać dla naszej Placówki relief upamiętniający japońską pielęgniarkę Fumi Matsuzawę, która opiekując się chorymi na tyfus Polskimi Dziećmi Syberyjskimi zaraziła się i zmarła.

Zaszczycili nas także swoją obecnością: Profesor Ryszard Jabłoński – syn Dziecka Syberyjskiego i Prezes Stowarzyszenia ,,Salon Przyjaciół Japonii”, Profesor Izabella Grzegory z Instytutu Wysokich Ciśnień Państwowej Akademii Nauk, Yumi Yoshida z ośrodka Fukudenkai Kraków, Ksiądz Prałat – Krzysztof Cąkała, Joanna Mokrzycka – Dyrektor GOKiS, Urszula Trzaskowska ze Związku Zawodowego „Solidarność”i Kamil Żołądek – reprezentujący dr. inż. Artura Dawidziuka oraz  Nadleśnictwo Celestynów, dyrektorzy zaprzyjaźnionych Szkół:  Anna Kędziorek – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Batalionu ,,Zośka” w Celestynowie, Mariola Kublik – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ostrowie, Agata Czekaj – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Regucie, Krzysztof Radkowski – Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. płk. Jerzego Strzałkowskiego w Lesznie wraz z Wicedyrektorem Katarzyną Kołodziejak, Renata Solarczyk – Wicedyrektor wraz z nauczycielami i uczniami reprezentujący Małgorzatę Woźniak – Dyrektora Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie,  Katarzyna Bojanowska-Niewczas i  Ilona Kruszelnicka z Wydziału Inwestycji w Gminie Celestynów, Marek Ruśkowski – Sołtys Starej Wsi, Urszula Król Przewodnicząca  Rady Rodziców Szkoły wraz z Lidią Kowalczyk, Aleksander Wyglądała – Przewodniczący Rady Rodziców Przedszkola.

Obecni byli również emerytowani dyrektorzy i nauczyciele: Teresa Rosłoniec, Zenobia Żołądek, Krystyna Obara-Morawska  i Marianna Kurach, przedstawiciele rodziców: Anna Sobota i Irmina Stefanowska oraz Wiktoria Sobota – absolwentka Szkoły Podstawowej w Starej Wsi, Michał Niemiec i Agata Krzemińska z Biura Promocji Gminy Celestynów oraz Andrzej Kamiński – redaktor ,,Celestynki”.

Część oficjalna uroczystości rozpoczęła się od odśpiewania hymnu Polski i hymnu Japonii.

Pani Dyrektor Elżbieta Osuch przywitała licznie przybyłych Gości. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że po raz szósty w naszej Szkole wszystkich jednoczy historia Polskich Dzieci Syberyjskich. Wyraziła radość całej społeczności szkolnej z tego, że dzięki odkrywaniu na nowo tej niezwykłej historii sprzed ponad stu lat nawiązaliśmy bliskie i serdeczne przyjaźnie – bliskie i dalekie, w Polsce i w Japonii.

Zaznaczyła, że w Syberii nazywanej ,,największym więzieniem świata” czekały na polskie dzieci tylko samotność, głód i śmierć. Tym większa zatem jest nasza wdzięczność, że właśnie w Japonii znaleźli się ludzie o wielkich sercach i pomogli polskim dzieciom zmienić nieludzką ziemię syberyjską w bezpieczną ziemię ojczystą.

Następnie sala gimnastyczna zamieniła się w miejsce pełne wspomnień i radości za sprawą przygotowanego przez uczniów i nauczycieli barwnego widowiska. Wszyscy obecni ,,wyruszyli” w niezwykłą podróż w czasie, podczas której aktorzy prezentowali  najważniejsze wydarzenia z historii naszej Szkoły przeplecione wspaniale wyśpiewanymi piosenkami, brawurowo wykonaną polką oraz zachwycającym tańcem z wachlarzami a serca obecnych skradły przedszkolaki, które w przepięknych strojach zaprezentowały piosenkę o tym, że nasze Przedszkole mieści się pod topolą.

Występy wzruszały, zaskakiwały oraz wywoływały podziw i uśmiechy na twarzach obecnych i wprowadziły wszystkich w rok, w którym nasza Szkoła świętuje sześćdziesięciolecie istnienia i jest to okazja do sięgania w przeszłość, przywołania pamięci o zdarzeniach i ludziach  współtworzących dziedzictwo, którego staliśmy się spadkobiercami.

W ciągu sześćdziesięciu lat istnienia nasza Szkoła na trwałe wpisała się w historię okolicy, przywołuje nie tylko miłe wspomnienia, ale też skłania do refleksji nad mijającym czasem, nad przeszłością i odpowiedzialnością za współtworzenie dalszych dziejów – jak podkreślali Gości –  w naszej przyjaznej Szkole – rozbudowanej i przestrzennej.

Nie zabrakło gratulacji i życzeń dla uczniów, pracowników i rodziców a punktem kulminacyjnym uroczystości było wspólne wykonanie „Piosenki o prawach dziecka” – utworu szczególnie dla nas ważnego, nie tylko w Światowym Dniu Praw Dziecka, ale  będącego od 20 listopada 2018 r. hymnem naszej Szkoły.

Ten dzień na długo zostanie w pamięci całej społeczności szkolnej.

 

Brak możliwości komentowania.