77. rocznica bitwy pod Pociechą

5 września 2020 r. reprezentacja naszej Szkoły: Poczet Sztandarowy z opiekunami, uczniowie klasy 6a, dyrektor Szkoły – Elżbieta Osuch oraz p. Anna Kędziorek – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Batalionu Zośka w Celestynowie, uczestniczyli w uroczystości upamiętniającej 77. rocznicę bitwy pod Pociechą, którą powstańcze Oddziały Specjalne „Jerzyki” stoczyły z oddziałami niemieckimi „RONA” w trakcie Powstania Warszawskiego. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Polaków. W rejonie Pociechy stoczono prawdopodobnie najdłuższą bitwę partyzancką na ziemiach polskich w okresie niemieckiej okupacji.
Powstańcze Oddziały Specjalne „Jerzyki” zostały utworzone w październiku 1939 r. przez Jerzego Strzałkowskiego, jednego z ocalonych przez Japończyków Dzieci Syberyjskich.
Rada Rodziców przygotowała wiązankę, którą delegacja złożyła pod pomnikiem „Jerzyków” w imieniu całej społeczności Szkoły Podstawowej im. Polskich Dzieci Syberyjskich w Starej Wsi.