78. rocznica bitwy pod Pociechą

4 września 2022 r. reprezentacja naszej Szkoły: Poczet Sztandarowy z opiekunami: Panią Kamilą Kołtonowską i Panią Małgorzatą Matejczuk,  dyrektor Szkoły – Elżbieta Osuch, Profesor Sylwester Porowski, Profesor Stanisław Filipek, Pan Ryotaro Sakamoto – dyrektor Warszawskiej Szkoły Języka Japońskiego oraz reprezentacja Szkoły Podstawowej  im. Batalionu Zośka w Celestynowie  z  Panią dyrektor Anną Kędziorek uczestniczyli w uroczystości upamiętniającej 78. rocznicę bitwy pod Pociechą, którą powstańcze Oddziały Specjalne „Jerzyki” stoczyły z oddziałami niemieckimi „RONA” w trakcie Powstania Warszawskiego. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Polaków. W rejonie Pociechy stoczono prawdopodobnie najdłuższą bitwę partyzancką na ziemiach polskich w okresie niemieckiej okupacji.
Powstańcze Oddziały Specjalne „Jerzyki” zostały utworzone w październiku 1939 r. przez Jerzego Strzałkowskiego, jednego z ocalonych przez Japończyków Dzieci Syberyjskich.
Rada Rodziców przygotowała wiązankę, którą delegacja złożyła pod pomnikiem „Jerzyków” w imieniu całej społeczności Szkoły Podstawowej im. Polskich Dzieci Syberyjskich w Starej Wsi.