79. rocznica bitwy pod Pociechą

3 września 2023 r. reprezentacja naszej Szkoły: Poczet Sztandarowy z opiekunami: Panią Kamilą Kołtonowską i Panią Małgorzatą Matejczuk,  dyrektor Szkoły – Elżbieta Osuch oraz Profesor Sylwester Porowski uczestniczyli we Mszy Św. w Truskawiu oraz złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym  pamięci żołnierzy Wojska Polskiego, Grupy „Kampinos” Armii Krajowej oraz mieszkańców Truskawia i okolic poległych lub zamordowanych podczas okupacji hitlerowskiej.

Następnie przedstawiciele Szkoły Podstawowej im. Polskich Dzieci Syberyjskich udali się do Kampinoskiego Parku Narodowego, by upamiętnić 79. rocznicę bitwy pod Pociechą, którą powstańcze Oddziały Specjalne „Jerzyki” stoczyły z oddziałami niemieckimi „RONA” w trakcie Powstania Warszawskiego. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Polaków. W rejonie Pociechy stoczono prawdopodobnie najdłuższą bitwę partyzancką na ziemiach polskich w okresie niemieckiej okupacji.

Powstańcze Oddziały Specjalne „Jerzyki” zostały utworzone w październiku 1939 r. przez Jerzego Strzałkowskiego, jednego z ocalonych przez Japończyków Dzieci Syberyjskich.

Rada Rodziców przygotowała wiązankę, którą delegacja złożyła pod pomnikiem „Jerzyków” w imieniu całej społeczności Szkoły Podstawowej im. Polskich Dzieci Syberyjskich w Starej Wsi.