80.rocznica wydarzeń w Pogorzeli

Dnia 24.10.2023r. upamiętniliśmy akcję zbrojną Batalionu „Zośka” przeprowadzoną  w nocy z 23 na 24 października 1943 roku na łuku toru kolejowego z Warszawy do Dęblina, we wsi Pogorzel. Na skutek akcji wykolejono pociąg wiozący urlopowanych żołnierzy z frontu wschodniego. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w kościele Matki Bożej Anielskiej w Starej Wsi, którą w intencji uczestników akcji odprawił Ksiądz Prałat Krzysztof Cąkała. Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem w Pogorzeli.

W imieniu uczniów, nauczycieli i rodziców naszej Szkoły kwiaty złożyli: Pani Dyrektor Elżbieta Osuch i uczniowie klas ósmych.

Hołd uczestnikom akcji z 1943r. oddali także: major Jakub Nowakowski ps. „Tomek”, Druh Stanisław Naprawa, przedstawiciele Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów „Zośka” i „Parasol”, przedstawiciele Stowarzyszenia Szarych Szeregów krąg „Zamek”, przedstawiciele Grupy Historyczno-Edukacyjnej „Szare Szeregi”, Pan Witold Kwiatkowski –Wójt Gminy Celestynów, Pani Edyta Wrzosek – Kierownik Zakładu Obsługi Szkół, Pani Anna Kędziorek – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Batalionu „Zośka” w Celestynowie wraz z uczniami, Pani Mariola Kublik – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ostrowie wraz z uczniami, Pułkownik Maciej Woźniak, Pan Artur Dawidziuk – Nadleśniczy Nadleśnictwa Celestynów oraz Pan Wiktor Piasecki – Radny Gminy Celestynów.

Zaproszeni goście wysłuchali także pięknego koncertu „Warszawo ma…” w wykonaniu szkolnego koła wokalnego oraz uczniów klasy 5a i 3a.

Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie pięknej wiązanki.