81 rocznica napaści ZSRR na Polskę

17 września 1939 roku o godz. 3 nad ranem wojska sowieckie przekroczyły granicę Polski, „wbijając nóż w plecy”, atakując ją bez wypowiedzenia wojny, łamiąc w ten sposób wcześniej podpisany pakt o nieagresji. Polska została wzięta „w kleszcze” i podzielona między ZSRR a III Rzeszą. Sowieci mieli rzekomo ochraniać ludność białoruską i ukraińską, zamieszkującą tzw. Kresy Wschodnie.

Ponieważ nie ogłoszono wojny pomiędzy ZSRR a Polską, nastąpiła dezorientacja wojska polskiego i tym samym nastąpiło uwięzienie ok. 250 tys. żołnierzy i oficerów, w większości niestawiających oporu. Do niewoli trafiło ponad 20 tys. oficerów, którzy zostali wywiezieni przez Sowietów do obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.

Stalin 5 marca 1940 podpisał dekret, który mówił o wymordowaniu od kwietnia do maja 1940 roku polskich oficerów i polskiej inteligencji – kwiatu polskiego narodu. Ten masowy mord to – Zbrodnia Katyńska

W naszej Szkole z okazji 81 rocznicy napaści ZSRR na Polskę przygotowaliśmy krótki apel, w którym uczestniczyły klasy

ósme. Pozostali uczniowie uczcili ten dzień w swoich klasach.