82. rocznica napaści ZSRR na Polskę

Uczniowie klasy 7a przygotowali krótki apel upamiętniający 82. rocznicę napaści ZSRR na Polskę.
W dniu 17 września 1939 r. Armia Czerwona wkroczyła na wschodnie ziemie Rzeczypospolitej bez wypowiedzenia wojny, gwałcąc wszelkie umowy, ostatecznie wbijając jej nóż w plecy. Ludzie poszukujący schronienia przed Niemcami z zzachodu, starli się z falą ludności uciekającej ze wschodu. Polska została wzięta „w kleszcze” i podzielona między ZSRR a III Rzeszę. Sowieci zajęli tzw. Kresy Wschodnie pod pretekstem ochrony ludności białoruskiej i ukraińskiej.
Oficjalnie nie ogłoszono wojny pomiędzy ZSRR a Polską, co spowodowało dezorientację wojska polskiego i uwięzienie ok. 250 tys. żołnierzy i oficerów, w większości niestawiających oporu. Do niewoli trafiło ponad 20 tys. oficerów, którzy zostali wywiezieni przez Sowietów do obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Na mocy podpisanego 5 marca 1940r. przez Józefa Stalina dekretu zostali zamordowali w kwietniu 1940r. m.in. w Katyniu, Charkowie i Miednoje.