Informacja biblioteki szkolnej.

INFORMACJA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

W trudnym czasie domowej izolacji czytanie książek jest znakomitą rozrywką, sposobem na oderwanie się od rzeczywistości. Niestety, w trosce o nasze bezpieczeństwo, biblioteki szkolne i publiczne zostały zamknięte. Zachęcam wszystkich do przejrzenia domowego księgozbioru – powieści, bajki i baśnie wydane wiele lat temu mogą być interesujące również dla Was. Jeżeli nie posiadacie książek w domu, warto sięgnąć po ebooki i audiobooki. W internecie znajdziecie wiele darmowych pozycji. Możecie czytać lektury szkolne i książki, które Was relaksują.

Poniżej przedstawiam wybór bibliotek cyfrowych oraz innych źródeł darmowych ebooków, audiobooków i słuchowisk.

https://wolnelektury.pl/    biblioteka internetowa, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się 5571 utworów, w tym wiele lektur szkolnych. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane – opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach – HTML, TXT, PDF, EPUB, MOBI, FB2. W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków. Można ich słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis.

Z udostępnionych zasobów można korzystać również poprzez bezpłatną aplikację mobilną. Umożliwia ona bezpośredni i wygodny dostęp do zasobów biblioteki na urządzeniach mobilnych. Aplikacja dostępna jest na systemy Android oraz iOS. Strona internetowa jest również dostosowana do używania na urządzeniach mobilnych.

Wszystkie utwory zamieszczone w bibliotece Wolne Lektury można zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, pobierać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować.

https://lektury.gov.pl/  – portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.

https://fbc.pionier.net.pl/  – Federacja Bibliotek Cyfrowych to polski serwis internetowy założony w 2007, którego podstawowym celem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji on-line o zbiorach polskich instytucji nauki i kultury.

https://polska-poezja.pl  – portalu prezentujący wiersze polskich poetów czytane przez najlepszych polskich aktorów. Recytacja i tekst to forma, która najlepiej pozwala poznać i doświadczyć piękna poezji.

https://polona.pl/  – jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji.

W Polonie można znaleźć: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość można za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.

https://ninateka.pl – serwis, na którym znajdują filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe. Warto zwrócić uwagę na słuchowiska, m.in. bajki dla dzieci czytane przez znanych aktorów.

Łącznie w serwisie dostępnych jest ponad 7 tysięcy plików audio i video. Wszystkie są bezpłatne i dostępne bez logowania. Można z nich korzystać na wszelkich urządzeniach cyfrowych: komputerach stacjonarnych i przenośnych, tabletach, smartfonach..

www.wierszedladzieci.pl – serwis zawiera edukacyjne zabawy, bajki, wiersze dla dzieci, słuchowiska w wieku przedszkolnym. Różnorodność wykorzystanych form sprawia, że nauka będzie dla najmłodszych przyjemnością.

www.bajkowisko.pl/ – bezpłatne audiobooki dla dzieci i młodzieży na YouTube.

https://www.empik.com/czas-w-domu – Empik udostępnia wszystkim za darmo pakiet Premium na 60 dni. Zyskujemy dostęp do ponad 11 tysięcy audiobooków i e-booków, dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhona. Od teraz przez dwa miesiące wszyscy mogą skorzystać z bezpłatnego dostępu do szerokiego pakietu korzyści w ramach usługi Empik Premium. Aby aktywować swój darmowy kod, wystarczy wejść na stronę: www.empik.com/czas-w-domu.

Kamila Kołtonowska

 

Brak możliwości komentowania.