20 listopada 2018 r. nasza Szkoła otrzymała imię Polskich Dzieci Syberyjskich oraz pełen symboliki sztandar. Od tego dnia patron ,, Polskie Dzieci Syberyjskie” zajmuje stałe, bardzo ważne miejsce w życiu Szkoły.
W tym roku, 29 listopada , obchodziliśmy 3. rocznicę nadania imienia naszej Szkole. Swoją obecnością zaszczycili nas niezwykli Goście: Radca Ambasady Japonii- Akira Tajima, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji-Michał Prószyński, potomkini Dziecka Syberyjskiego- Anna Liro, Profesor Sylwester Porowski, Profesor Stanisław Filipek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Celestynów- Artur Dawidziuk, Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Lesznie im. Jerzego Strzałkowskiego ( Dziecka Syberyjskiego uratowanego przez Japończyków)- Krzysztof Radkowski , przedstawiciele celestynowskiego samorządu, Wójt Gminy Celestynów- Witold Kwiatkowski, Kierownik Zespołu Obsługi Szkół- Edyta Wrzosek, Przewodniczący Oświaty, Kultury i Sportu- Wiktor Piasecki , radny Leszek Gąsiorowski, Dyrektor zaprzyjaźnionej szkoły w Celestynowie- Anna Kędziorek oraz Dyrektor Warszawskiej Szkoły Języka Japońskiego Ryotaro Sakamoto.
Spotkanie z Nimi to jak czytanie drogocennej i wartościowej księgi, bowiem są Oni skarbnicą wiedzy o przeszłości lokalnej i narodowej.
Nasi uczniowie piosenką, słowem i wierszem wyrazili marzenia dzieci, a także przypomnieli dorosłym swoje prawa- prawa dziecka. Mogliśmy podziwiać utalentowane uczennice , które zagrały znane utwory na pianinie. Wychowankowie zaprezentowali się ponadto w tańcu i w piosenkach japońskich oraz zaakcentowali słowami utworu Majki Jeżowskiej , że ,,wszystkie dzieci nasze są”.
Występy artystyczne spotkały się z uznaniem zaproszonych Gości, którzy gratulowali Szkole tak wspaniałych wykonawców. Popłynęły życzenia dla Pani Dyrektor, wszystkich nauczycieli i uczniów, abyśmy, inspirowani niezwykłą historią Polskich Dzieci Syberyjskich , stali na straży praw dziecka, dbali o swój rozwój, kultywowali tradycję Szkoły, zgłębiali historię i kulturę Japonii i wzmacniali współpracę pomiędzy Naszymi narodami.
Wszyscy zgromadzeni obejrzeli film nagrany przez uczennice naszej Szkoły o historii Polskich Dzieci Syberyjskich, który zajął I miejsce w ogólnopolskim konkursie ,, Moje spotkanie z dzieckiem syberyjskim i jego Japonią- z historią w tle”.
Uroczystość zakończył wspaniały koncert zespołu ,, Orkiestra Dni Naszych”.,, Piosenka o prawach dziecka”, autorstwa tego zespołu, od trzech lat jest Hymnem Szkoły, który śpiewamy z dumą i powagą.
Tegoroczne Święto Szkoły dostarczyło nam wszystkim niezapomnianych wrażeń i wzruszeń.