Wycieczka klasy VIIa i VIIb do zamku w Czersku

9 października 2024r. uczniowie klas VII wybrali się na niesamowitą wyprawę do malowniczego Czerska, gdzie na wysokiej skarpie Pradoliny Wisły wznosi się średniowieczny, gotycki zamek Książąt Mazowieckich. Trzy wieże, Komnata Kasztelana z odtworzonymi sprzętami z czasów powstania zamku, stare mury, relikty kościoła grodowego z początku XII wieku na trawiastym dziedzińcu doskonale pozwoliły nam na przeniesienie się do przeszłości.

Niesamowite atrakcje i moc wrażeń towarzyszyły nam przez cały dzień. Uczniowie wzięli udział w wielu aktywnościach, które prowadzone były przez dwóch rekonstruktorów w strojach historycznych.

Podczas zajęć:

– Rycerz i turniej rycerski – poznaliśmy sylwetkę rycerza, który nie jest wyłącznie odzianym w zbroję wojownikiem. Kim byli szlachetnie urodzeni, wykształceni wojownicy? Każdy miał okazję przymierzyć elementy zbroi z XV wieku. Ponadto, każdy sprawdził wytrzymałość swojej ręki w zetknięciu z mieczem. Poznaliśmy sekrety rycerskiej tarczy.

– Łucznik i pojedynek łuczniczy – na stanowisku łucznika dowiedzieliśmy się, z czego wykonywano łuk, cięciwę i poszczególne elementy strzały. Poznaliśmy sekrety najstarszego chronionego w Polsce drzewa, jakim jest cis! Pod okiem łucznika nauczyliśmy się nie tylko strzelać do celu, ale również trzymać prawidłowo łuk i napinać cięciwę.

Na zakończenie czekała na nas gra terenowa. Poszukiwaliśmy skarbu królowej Bony, który okazał się niesamowicie słodki.