Z dumą informujemy, że w d. 25 lutego 2025r. mieliśmy zaszczyt gościć Jego Ekscelencję Akira Kono – Ambasadora Japonii w Polsce, któremu towarzyszył Pan Daisuke Yamashita – Dyrektor Wydziału Informacji i Kultury Ambasady Japonii.
Wizyta ta była wyjątkową okazją do pogłębienia relacji polsko-japońskich i uczczenia wspólnej historii obu narodów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także: Pan Witold Kwiatkowski – Wójt Gminy Celestynów , Pan Profesor Stanisław Filipek, Pan Tadeusz Cytrynowicz – przedstawiciel rodziny Jankowskich, z której pięcioro dzieci uratowali Japończycy, Krzysztof Radkowski – dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego imienia pułkownika Strzałkowskiego w Lesznie wraz delegacją, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Pani Urszula Król i Pan Michał Niemiec – reprezentujący lokalne media.
Oficjalna część spotkania rozpoczęła się od uroczystego powitania Pana Ambasadora. Uczniowie, pełni entuzjazmu i dumy, przywitali Gości w trzech językach: polskim, japońskim i angielskim. Następnie wprowadzono sztandar i rozbrzmiały hymny narodowe Polski i Japonii. Wyjątkowe wykonanie hymnów przez przedszkolaków, które śpiewały z dziecięcą szczerością i wielkim zaangażowaniem, poruszyło wszystkich zgromadzonych. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Elżbieta Osuch, witając zebranych i podkreślając wagę tego spotkania, przedstawiła szeroki wachlarz działań, które Placówka realizuje w ramach poznawania historii Patrona i rozwijania przyjaźni polsko-japońskiej na płaszczyźnie szkolnej. Pan Wójt Witold Kwiatkowski wskazał na wiele działań Szkoły i Gminy, które promują Polskę w Japonii i Japonię w Polsce oraz zapewnił o dalszym wsparciu działań rozwijających współpracę polsko-japońską.
Część artystyczną rozpoczęły uczennice klasy VIIa prezentując taniec z wachlarzami. Potem nasi karatecy pod okiem Sensei Klaudii Ćwiek przedstawili dynamiczny pokaz sztuk walki. Ich precyzyjne ciosy i synchronizacja ruchów budziły podziw i szacunek dla japońskiej dyscypliny i sztuki samoobrony. Kolejnym punktem programu było wykonanie przez szkolny zespół wokalny ludowej piosenki „Szła dzieweczka do laseczka”. Publiczność miała okazję usłyszeć ją w dwóch wersjach językowych – polskiej i japońskiej. Brzmienie znajomej melodii w obcym języku było niezwykłym doświadczeniem, które podkreśliło piękno kulturowej wymiany. Finalnie klasa 4a zaprezentowała taniec z parasolkami, które ułożyły się w dwie flagi – polską i japońską.
Po zakończeniu części artystycznej Jego Ekscelencja Akira Kono podziękował za serdeczne i ciepłe powitanie i wyraził zadowolenie z zaproszenia do Szkoły, której działalność promuje współpracę i nawiązywanie relacji między Polską i Japonią – szczególnie polską i japońską młodzieżą. Podkreślił, jak wielką radość sprawia mu możliwość odwiedzenia szkoły noszącej imię Polskich Dzieci Syberyjskich. Podziękował wszystkim, którzy nie tylko pamiętają o historii polskich dzieci uratowanych przez Japonię z Syberii ale także starają się poznać i zrozumieć japońską kulturę.
Pan Ambasador podkreślił również, jak cenne są istniejące więzi między Polską a Japonią na poziomie samorządowym i wyraził nadzieję na ich dalszy rozwój.
W dalszej kolejności nastąpiło uroczyste odsłonięcie reliefu wykonanego przez japońskiego rzeźbiarza Pana Kiyokatsu Matsumiyę. Relief upamiętnia pielęgniarkę Fumi Matsuzawę , która swą niezwykłą postawą i poświęceniem ratowała polskie dzieci chore na tyfus – wszystkie dzieci wyzdrowiały, jednak pielęgniarka zaraziła się i zmarła. Był to moment pełen refleksji i wdzięczności za jej bohaterstwo.
Na koniec Pan Ambasador zwiedził szkołę, z zainteresowaniem przyglądając się jej działalności oraz osiągnięciom uczniów i nauczycieli.
Jesteśmy wdzięczni, że Jego Ekscelencja Akira Kono – mimo ogromu obowiązków wynikających z objęcia stanowiska Ambasadora Japonii w Polsce – znalazł czas, aby poznać naszych uczniów i przedszkolaków.
Mamy nadzieję, że to spotkanie zaowocuje kolejnymi wspólnymi projektami i pogłębiającą się przyjaźnią polsko-japońską.