Akcja Żonkile 2021

19 kwietnia 1943 r. warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Po powstaniu Niemcy zrównali teren getta z ziemią.

Na pamiątkę tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, w którą w tym roku włączyła się również nasza szkoła. Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Ostatni przywódca powstania Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, do końca swego życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Akcji „Żonkile” towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla znaczenie solidarności ponad podziałami.

Dla uczniów klas III oraz VII-VIII, w ramach działań projektowych, zostały zorganizowane: pokaz filmu, lekcja o powstaniu w getcie warszawskim, tematyczna wystawa edukacyjna oraz wspólne wykonywanie papierowych żonkili.

Serdecznie dziękujemy uczniom za zaangażowanie, a  Mai Kozłowskiej za oprawę muzyczną.