„Dziewczyna z granatem w ręce – Młodzi Polacy w hołdzie małym bohaterom wojny. Pamiętamy…” – montaż słowno-muzyczny

Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej

w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021

17 września 2018 roku w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Starej Wsi uczniowie klas IV-VIII wysłuchali montażu słowno-muzycznego pt. „Dziewczyna z granatem w ręce”.

Pierwsza część związana była z 79 rocznicą napadu na Polskę przez Związek Radziecki. Uczniowie klasy VI a opowiedzieli o losach polskich oficerów, którzy zginęli w Katyniu. Usłyszeliśmy wspomnienia świadków tamtych wydarzeń. Uczniowie zaśpiewali dwie pieśni –  „Oskarżeni o wierność  i cnotę” oraz „Ostatni list”. Wzruszające słowa i dźwięki skrzypiec pozwoliły lepiej zrozumieć tragiczne losy ofiar zbrodni katyńskiej.

Pieśń „Honor i gniew” wprowadziła nas w drugą część montażu. Uczniowie recytowali wiersze, których tematem była walka o wolność Ojczyzny, bohaterami ich rówieśnicy, „mali powstańcy” ginący za Polskę.

Montaż „Dziewczyna z granatem w ręce” ukazał historię trudną i tragiczną, jednak będącą niezwykle ważnym elementem w świadomości narodowej młodego człowieka.