Lekcje japońskiego w naszej szkole.

Od początku roku szkolnego nasi uczniowie klas pierwszych i czwartych, raz
z tygodniu, uczestniczą w zajęciach rozwijających kreatywność, w ramach których odbywają się lekcje języka japońskiego. Na tych zajęciach lektor języka japońskiego pani Julia Caba przybliża im kulturę i zwyczaje, jakie panują w Kraju Kwitnącej Wiśni. Dzieci mogą dowiedzieć się, jak bawią się ich rówieśnicy z tego wspaniałego kraju oraz uczą się pojedynczych słów
i zwrotów.

Na jednych z zajęć Pani Julia przybliżyła dzieciom sztukę ceremonialnego parzenia herbaty. Nasza gospodyni w uroczystym jedwabnym kimonie, które zrobiło na dzieciach ogromne wrażenie z powodu niebagatelnej wartości – dobrego samochodu, pokazała krok po kroku sposób parzenia sproszkowanej zielonej herbaty. Bambusową łyżeczką wsypuje się sproszkowaną herbatę do naczynia, zalewa gorąca wodą i roztrzepuje specjalnym bambusowym narzędziem nazywanym „chasen”, które przypomina pędzel do golenia. Dzieci przed spróbowaniem tego trunku mogły poznać słodki smak japońskich ciastek nadziewanych dżemem z czerwonej fasoli.

Następnie, dzieci zapoznały się z japońskimi duszkami nazywanymi – akkurokurosuke – małymi, czarnymi i puchatym stworzeniami wielkości piłeczki ping-pong’owej. Znane z filmu nagrodzonego Oskarem “Spirited away: W krainie bogów “ stworzenia mieszkają
w opuszczonych budynkach i mimo swoich niewielkich rozmiarów są w stanie podnosić przedmioty wielokrotnie cięższe od nich. Mimo że nie mają ust, gdy są podekscytowane, wydają piskliwe odgłosy. Uwielbiają też zajadać się japońskimi cukiereczkami – kompeito.

Na chwilę, uczniowie również zamienili się w makkurokurosuke i ze smakiem zajadali się kompeito.

Nie możemy doczekać się kolejnych zajęć.

Do zobaczenia – Mata ne!

Emilia Tomaszewska

 

Brak możliwości komentowania.