Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Chodzi mi o to, aby język giętki, powiedział wszystko, co pomyśli głowa…”

Juliusz Słowacki

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest 21 lutego każdego roku. Został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku w celu promowania różnorodności językowej oraz kulturowej na całym świecie. Dzień ten ma na celu zwrócenie uwagi na znaczenie języków ojczystych i ich rolę w zachowaniu tożsamości kulturowej oraz w komunikacji społecznej.

Język ojczysty jest narzędziem, które umożliwia swobodną komunikację i wyrażanie myśli. Przekazuje również wartości, tradycje i historię danej społeczności. Wspieranie i pielęgnowanie języków ojczystych jest zatem nie tylko kwestią komunikacji, ale także zapewnienia ciągłości kulturowej i społecznej.

W naszej Szkole także świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji liczne działania podjęli uczniowie klas młodszych i ich starsi koledzy. Zadaniem najmłodszych było wykonanie ilustracji do czytanego przez nauczyciela tekstu oraz wspólne układanie tytułu książki, której bohaterami byliby uczniowie ich klasy.

Uczniowie klas 4-8 zmierzyli się ze stacjami zadaniowymi. Korzystając ze wskazówek, wskazywali tytuły lektur. Uczniowie chętnie rozwiązywali zagadki, rebusy, krzyżówki i quizy w ,, Kąciku językowym”. W ramach lekcji języka polskiego i godzin z wychowawcą odbyło się głośne czytanie fragmentów wybranych książek, a także tworzenie chmury wyrazowej „Życzliwe słówka”.

Zarówno starsi jak i młodsi uczniowie mierzyli się tego dnia z łamańcami językowymi. Mogli również dowiedzieć się wielu ciekawych faktów na temat języka polskiego i narodowej literatury z gazetek informacyjnych na tablicach oraz z prezentacji multimedialnej wyświetlanej na korytarzu.

Podjęte tego dnia działania pozwoliły całej społeczności szkolnej uświadomić sobie, że język jest naszym skarbem i musimy o niego dbać. Zapamiętajmy więc cytat umieszczony na koszulce jednej z uczennic:

„Mówić po polsku to nie tylko używać słów, to czuć jak one oddychają i żyją.”

Brak możliwości komentowania.