Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Szkole Podstawowej im. Polskich Dzieci Syberyjskich w Starej Wsi

Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.
W czwartek 9 marca 2023 r. w obchody Dnia Języka Ojczystego włączyli się uczniowie naszej Szkoły. Na ten dzień przewidziano wiele ciekawych działań. Najmłodsi przebrali się za ulubionych bohaterów literackich i kolorowali literki składające się na barwny napis ,, Dzień Języka Ojczystego”.

Uczniowie klas II i III zaprojektowali okładki swoich ulubionych lektur szkolnych. Klasy IV-VIII wzięły udział w akcji ,, Ubierz się w język”.  Na lekcjach przez radiowęzeł czytane były przez młodszych i starszych fragmenty lektur szkolnych i ulubionych książek.

Uczniowie, pod opieką nauczycieli, wykonywali plakaty poświęcone znanym regułom ortograficznym, tworzyli krzyżówki językowo- literackie, a także chmurę wyrazową z wyrazów z różnymi trudnościami. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja  polegająca na rozpoznaniu jak największej ilości cytatów z lektur szkolnych. Niemałym wyzwaniem dla uczniów klas VII-VIII był udział w dyktandzie o Pióro Dyrektora Szkoły.

Na apelu podsumowującym wspólne działania Pani Dyrektor uroczyście wręczyła nagrodę główną w konkursie ortograficznym – pióro- uczennicy klasy VIIIa Mai Mikołajczyk, która najlepiej poradziła sobie z trudnym tekstem dyktanda. Znawcy lektur szkolnych : Jan Kędziorek z kl.VIIa, Pola Cichecka z kl.VIII a i Maja Mikołajczyk z kl. VIIIa otrzymali słodkie upominki.

W czasie apelu nagrodzono także dyplomami uczniów biorących udział w szkolnych eliminacjach Konkursu Recytatorskiego ,, Warszawska Syrenka”:

kl. 0 – III

1.miejsce: Tymon Kruk kl. Ia

2.miejsce: Gabriela Jankowska kl. IIIa

3.miejsce: Julia Góralska kl. IIa

wyróżnienia: Maria Możdżonek oddział 0

Zuzanna Góralska oddział 0

kl. IV – VIII

1.miejsce: Maja Możdzonek kl. Va

2.miejsce: Aleksandra Witak kl.IVa

wyróżnienie: Michał Woźniak kl.VIIb

Maja Możdżonek zachwyciła słuchaczy recytacją wierszy: ,, Jak ja się czuję” i ,, Dwa wiatry”.
Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Mamy nadzieję, że uczniowie, choć w niewielkim stopniu, uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.  Moda na język polski na pewno zagości w naszej Szkole na dłużej i na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń szkolnych.

Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień.

Bądźmy świadomymi użytkownikami języka ojczystego.

Relacja powstała z wykorzystaniem sprzętu, zakupionego w ramach programu #Laboratoria Przyszłości.