Niezwykła wycieczka klas 8a, 8b i 6a

Dnia 5 grudnia 2023 r. odbyła się wycieczka szkolna, na którą udały się klasy 6a, 8a i 8b wraz z opiekunami: Panią Dyrektor Elżbietą Osuch, Panią Agnieszką Szerszenowicz, Panią Ewą Zuchniak i Panią Anną Zawadką.

Zbiórkę wyznaczono na godzinę 7.10. O godzinie 7.25 zajęliśmy wszyscy miejsca w autokarze i nasz kierowca, Pan Marek Wilczyński, odjechał w stronę Płocka. Droga mijała bardzo przyjemnie, mogliśmy przez okna autobusu podziwiać zimowy krajobraz.

O godzinie 9.30 dojechaliśmy do Warszawy. Tu był nasz pierwszy przystanek. Dotarliśmy do mieszkania Pana Majora Jakuba Nowakowskiego na warszawskiej Ochocie . Przyjechaliśmy do Niego w odwiedziny z okazji 99. urodzin z przygotowanymi wcześniej upominkami. Przy akompaniamencie gitary zaśpiewaliśmy Majorowi  gromkie ,, 200 lat” i złożyliśmy serdeczne, urodzinowe życzenia. Był też czas na niezwykle życzliwą rozmowę z naszym Przyjacielem Szkoły. Pan Major był bardzo szczęśliwy i wzruszony. Podziękował Pani Dyrektor za tak miłą niespodziankę. Na pamiątkę tego cudownego spotkania zrobiliśmy sobie zdjęcia.

O godzinie 11.40 dotarliśmy bezpiecznie do Płocka. Czekał na nas Pan Tadeusz Milke ,dyrektor Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca ,, Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke.Spotkanie było samą przyjemnością , ponieważ mogliśmy zwiedzić Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, zwane potocznie ,, Małachowianką”. To najstarsza szkoła w Europie, która istnieje od 1180 r. i została zbudowana na murach starego kościoła gotyckiego. Historia tego miejsca zrobiła na nas ogromne wrażenie. Z podziwem oglądaliśmy stare mury,  okazałą aulę , portrety wybitnych absolwentów tej szkoły.

Potem z Panem Tadeuszem Milke  zwiedzaliśmy Płock i mogliśmy ujrzeć piękno miasta na własne oczy. Przechadzając się po Starym Rynku, podziwialiśmy świąteczną dekorację. Zatrzymaliśmy się na chwilę przy figurze Wacława Milke, który był dziadkiem Pana Tadeusza i założycielem najstarszego dziecięcego zespołu w Polsce.

Weszliśmy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Zobaczyliśmy dom, w którym przebywał papież Jan Paweł II podczas IV pielgrzymki do ojczyzny , a także Kolegiatę św. Bartłomieja. Tuż koło Fary podziwialiśmy pomnik Bolesława Krzywoustego . Dużą przyjemność sprawił nam spacer w pełnym słońcu wzdłuż ośnieżonego brzegu Wisły. Już nieco zmęczeni dotarliśmy do Bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny położonej na Wzgórzu Tumskim . Jest ona najcenniejszym zabytkiem Płocka i miejscem pochówku władców Polski, m.in. Bolesława Krzywoustego i Konrada I Mazowieckiego.

Po zwiedzeniu urokliwych zakątków Płocka, zostaliśmy zaproszeni na pyszny obiad. To był czas na rozgrzanie się i krótki odpoczynek przed następnymi atrakcjami. Ostatnim punktem naszej wyprawy była wizyta w siedzibie Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca ,, Dzieci Płocka ”. Tu czekały na nas zabawy z animatorami . Było dużo śmiechu i radości. Ponadto mogliśmy obejrzeć, a nawet przymierzyć stroje ludowe. Są nie tylko piękne, kolorowe, ale , ku naszemu ogromnemu zaskoczeniu, również bardzo ciężkie.

O godzinie 18.15 wyjechaliśmy z Płocka w drogę powrotną.  Do Starej Wsi dotarliśmy cali i zdrowi o godzinie 20.30. Czekali już na nas rodzice. To była niezwykła wycieczka i miło spędzony czas. Wróciliśmy pełni pozytywnych wrażeń i bogatsi w nową wiedzę.

Uczniowie klas 8a i 8b