Radosny Pochód Niepodległości w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Starej Wsi

Dzisiaj wielka jest rocznica –
Jedenasty Listopada!
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
hołd wdzięczności Polska składa.

10 listopada w naszej Szkole miał niecodzienny charakter – uroczyście obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości.

Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości – tymi słowami Józefa Piłsudskiego rozpoczęło się spotkanie w sali gimnastycznej. Po przedstawieniu celu spotkania i wprowadzeniu w tematykę uroczystości, rozpoczęło się wspólne świętowanie, które miało zupełnie inny, wyjątkowy  charakter. Uczniowie klas IV – VIII zaprezentowali się w Radosnym Pochodzie Niepodległości. Wszyscy starali się pokazać, że są Polakami – patriotami. Każda klasa zaprezentowała  coś oryginalnego – śpiew pieśni patriotycznych, elementy musztry, układy. W trakcie prezentacji zobaczyć można było królową, szlachciankę, rycerza, kosynierów – z czasów insurekcji kościuszkowskiej, żołnierza, harcerzy – uczestników Powstania Warszawskiego, kobiety w strojach lat 20. XX w., sławnych Polaków – m.in. Marię Skłodowską – Curie, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Józefa Piłsudskiego. Pięknymi kolorami wyróżniały się dziewczynki w strojach ludowych. Sala mieniła się biało-czerwonymi barwami flag Polski i pięknych kokard narodowych. Radosny Pochód Niepodległości uświetniony został występem chóru szkolnego, który zaprezentował kilka pieśni patriotycznych. Swój występ chórzyści zakończyli piosenką ,,Jesteśmy Polką i Polakiem”, którą zaśpiewali wspólnie ze wszystkimi uczniami.

O godz. 11.11, zgromadzeni odśpiewali hymn Polski, włączając się do akcji: „Szkoła do hymnu”.

Takie dni jak ten, przyczyniają się do podtrzymywania więzi z Ojczyzną, jej historią, kulturą i sztuką oraz tradycjami. Nie możemy zapomnieć o tych, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.

Brak możliwości komentowania.