Sukcesy ósmoklasistek

7 czerwca  w Krakowie odbył się finał  ogólnopolskiego konkursu –  Trudne drogi dzieci syberyjskich do Polski (1919-1923).  W kręgu solidarności społecznej , pomocy i przyjaźni. Organizatorem wydarzenia było Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej ,,Manggha”.

Uczniowie naszej szkoły już po raz trzeci uczestniczyli w  konkursie. Do finału zakwalifikowało się 5 dziewczynek z klasy 8a.  Dziewczynki prezentowały swoje prace przed jury, w skład którego weszli:                                                                                                                                                           prof. Wiesław Theiss – profesor nauk humanistycznych,

dr Jakub Karpoluk – japonista, historyk sztuki i kulturoznawca,

Teruo Matsumoto- japoński historyk, badający m.in. tragedię polskich „dzieci syberyjskich”,

Bogna Dziechciaruk-Maj –  historyk sztuki, muzeolog i kurator, dyrektor Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej ,,Manggha”,

Katarzyna Nowak – dyrektor (od 1 stycznia 2023r.) Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej ,,Manggha”.

Milena Bodalska wystąpiła z recytacją napisanego przez siebie utworu o tematyce dziecięcej.

Pola Cichecka zaprezentowała opowiadanie nawiązujące do historii dzieci syberyjskich.

Kinga Zwierzchowska przedstawiła namalowany na płótnie obraz wraz ze szczegółowym opisem występujących na nim symboli.

Julia Tomaszewska i Joanna Hajdacka omówiły instrukcję gry terenowej wykorzystującej elementy historii polskich dzieci syberyjskich.

Wśród uczestników konkursu większość stanowili uczniowie szkół średnich, dlatego tym bardziej cieszą występy i  sukcesy naszych uczennic.

II miejsce  – Julia Tomaszewska i Joanna Hajdacka

III miejsce – Kinga Zwierzchowska

Wyróżnienia otrzymała Milena Bodalska i Pola Cichecka

Uczestniczkom konkursu gratulujemy !