ŚWIĘTO SZKOŁY

Tegoroczne Święto Szkoły obchodzone 21 listopada przeszło już do historii i z satysfakcją informujemy, że były to chwile, które długo pozostaną w naszej pamięci.

Czwarta rocznica nadania Szkole imienia Polskich Dzieci Syberyjskich zgromadziła wielu znamienitych Gości, którzy swoją obecnością podkreślili powagę i uroczysty charakter tego wyjątkowego wydarzenia. Wśród zaproszonych byli: ksiądz prałat Krzysztof Cąkała, Makino Machito– pierwsza sekretarz ambasady Japonii w Polsce, Bożena Żelazowska i Dariusz Olszewski  – posłowie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, reprezentująca Jana Dziedziczaka – sekretarza stanu,  pełnomocnika Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą -Weronika Fabiańska, Krzysztof Wiśniewski – II Mazowiecki Wicekurator Oświaty, Yumi  Yoshida z ośrodka Fukudenkai,  Dariusz Grajda – radny Powiatu Otwockiego, Witold Kwiatkowski – wójt Gminy Celestynów, Romuald Ziętala – przewodniczący Rady Gminy Celestynów, Damian Krysztofik – zastępca przewodniczącego Rady Gminy Celestynów,  Wiktor Piasecki – przewodniczący Komisji Oświaty,  potomkowie Dzieci Syberyjskich – Tadeusz Cytrynowicz i Łukasz Grabowski– (rodzina  rodzeństwa Jankowskich), mjr Jakub Nowakowski ps. „Tomek”, druh Stanisław Naprawa, Profesor Stanisław Filipek, Profesor Sylwester Porowski, Agnieszka Karczewska-Gzik – ekspert Ośrodka Rozwoju Edukacji, Teruo Matsumoto  – japoński historyk, dziennikarz, badacz historii Polskich Dzieci Syberyjskich, Ryotaro Sakamoto – dyrektor Warszawskiej Szkoły Języka Japońskiego, Krzysztof Radkowski – dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. płk. Jerzego Strzałkowskiego w Lesznie (Dziecka Syberyjskiego), dyrektorzy zaprzyjaźnionych Szkół – Anna Kędziorek (Szkoła Podstawowa im. Batalionu „Zośka” w Celestynowie) i Mariola Kublik (Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Ostrowie), Anna Szymańskareprezentująca związki zawodowe, Joanna Mokrzycka – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Celestynowie, Beata i Tomasz Jaworscy ze Stowarzyszeni Szarych Szeregów oraz Emilia Tomaszewska – przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły i Anna Krzemińska – przedstawicielka Rady Rodziców Przedszkola.

Uroczystość rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu Polski i hymnu Szkoły. Następnie pani dyrektor Elżbieta Osuch powitała Gości, przypomniała historię powrotu polskich dzieci z Syberii do Polski, ich dalsze losy i przybliżyła szczególnie postać jednego z nich – płk. Jerzego Strzałkowskiego – dowódcy „Jerzyków”, które dzielnie walczyły w Powstaniu Warszawski. Podkreśliła też rolę talentu, który posiada każde dziecko i rolę dorosłych w umożliwianiu rozwoju tych talentów.

Potem sceną zawładnęli utalentowani uczniowie.

Zuzia Żołądek i Marysia Gocłowska czarowały na pianinie a na skrzypcach Gocłowska Klara. Marysia Torchut wyrecytowała w języku francuskim bajkę La Fontaine’a. Duet Maja Możdżonek i Emilia Bieńkowska a po nich Nikola Tomaszewska przeniosły nas w świat tańca.

Następnie serca oglądających skradł kujawiaczek ,, Czerwone jabłuszko” odśpiewany i odtańczony przez grupę dzielnych czterolatków z grupy ,,Smerfy”.

Ogromne wrażenie wywarł też pokaz karate. Karatecy z dumą zaprezentowali liczne medale, które zdobyli między innymi podczas październikowych mistrzostw świata.

Występy kontynuowało Szkolne Koło Wokalne z radosnymi piosenkami o płk. Jerzym Strzałkowskim i miłości do Polski a na koniec, przy wtórze gry na bębnie w wykonaniu Pana Ryotaro Sakamoto, uczniowie klasy Va zatańczyli tradycyjny japoński taniec Bon Odori.

Wszyscy obecni zostali obdarowani słodkimi piernikowymi serduszkami, które są od czterech lat symbolem naszej Szkoły.

Rada Rodziców przekazała uczniom piękne pamiątkowe długopisy a Goście różnorodne pamiątki z sejmu.

Po części oficjalnej uczniowie klas IV- VIII wzięli udział w grze terenowej przygotowanej przez nauczycielkę języka japońskiego Julię Cabę i uczniów klas piątych. Jej celem było poszerzenie wiedzy o Patronie naszej Szkoły i dostarczenie dobrej zabawy, której towarzyszyło wiele pozytywnych emocji.

Zaangażowanie uczniów w wykonywanie zadań przy kolejnych stacjach i zdobywanie kolejnych etapów w grze wzbudziło podziw wszystkich dorosłych.

Egzamin z wiedzy o Polskich Dzieciach Syberyjskich oraz umiejętności współpracy w grupie wszyscy uczniowie zdali wzorowo.

Relacja powstała z wykorzystaniem sprzętu, zakupionego w ramach programu #Laboratoria Przyszłości.

KURIER MAZOWIECKI tvp3 Warszawa
„Jesień w Warszawie”