SZLAKIEM PIASTOWSKIM

Niezapomniane wrażenia i wspaniałe emocje towarzyszyły uczniom klas siódmych podczas dwudniowej wycieczki szlakiem pierwszych Piastów.  Zwiedzanie rozpoczęli od Kruszwicy – grodu nad jeziorem Gopło, legendarnej stolicy Polski, gdzie m.in. weszli na Mysią Wieżę. Następnie udali się do Strzelna, by z bliska zobaczyć dwie romańskie świątynie. W rotundzie św. Prokopa – największej romańskiej świątyni w Polsce – mszy słuchali królowie polscy (wg przekazów, m.in. Kazimierz Wielki     i Władysław Jagiełło). Uczniowie odwiedzili też Ostrów Lednicki zwany ,,wczesnopiastowskim Wawelem”, a w nim rezerwat archeologiczny na wyspie.

Drugiego dnia , kolejką wąskotorową z Wenecji, uczestnicy wycieczki udali się do Biskupina. Zwiedzili tam prasłowiańską osadę warowną sprzed  około 2500 lat.  Ostatnim punktem programu była Archikatedra w Gnieźnie , w której miała miejsce koronacja pięciu królów Polski. Duże wrażenie na oglądających wywarły Drzwi Gnieźnieńskie ukazujące żywot patronującego Polsce i Europie św. Wojciecha, będące  jednym z najstarszych dzieł polskiego odlewnictwa w brązie (2. połowa XII w.)

Oprócz sporej dawki wiedzy, uczniowie zdobyli nowe doświadczenia, bliżej poznali swoich rówieśników. Mieli czas na wypoczynek i radosne spotkania. Od początku do końca wycieczki wszystkim towarzyszył dobry humor.