Trzecia rocznica nadania imienia naszej Szkole

20 listopada 2018 r. nasza Szkoła otrzymała imię Polskich Dzieci Syberyjskich oraz pełen symboliki sztandar. Od tego dnia patron ,, Polskie Dzieci Syberyjskie” zajmuje stałe, bardzo ważne miejsce w życiu Szkoły.

W tym roku, 29 listopada , obchodziliśmy 3. rocznicę nadania imienia naszej Szkole. Swoją obecnością zaszczycili nas niezwykli Goście: Radca Ambasady Japonii- Akira Tajima, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji-Michał Prószyński, potomkini Dziecka Syberyjskiego- Anna Liro, Profesor Sylwester Porowski, Profesor Stanisław Filipek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Celestynów- Artur Dawidziuk, Dyrektor  Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Lesznie im. Jerzego Strzałkowskiego ( Dziecka Syberyjskiego uratowanego przez Japończyków)- Krzysztof Radkowski , przedstawiciele celestynowskiego samorządu, Wójt Gminy Celestynów- Witold Kwiatkowski, Kierownik Zespołu Obsługi Szkół- Edyta Wrzosek, Przewodniczący Oświaty, Kultury i Sportu- Wiktor Piasecki , radny Leszek Gąsiorowski, Dyrektor zaprzyjaźnionej szkoły w Celestynowie- Anna Kędziorek oraz Dyrektor Warszawskiej Szkoły Języka Japońskiego Ryotaro Sakamoto.

Spotkanie z Nimi to jak czytanie drogocennej i wartościowej księgi, bowiem są Oni skarbnicą wiedzy o przeszłości lokalnej i narodowej.

Nasi uczniowie piosenką, słowem i wierszem wyrazili marzenia dzieci, a także przypomnieli dorosłym swoje prawa- prawa dziecka. Mogliśmy podziwiać utalentowane uczennice , które zagrały znane utwory na pianinie. Wychowankowie zaprezentowali się ponadto w tańcu i w piosenkach japońskich oraz zaakcentowali słowami utworu Majki Jeżowskiej , że ,,wszystkie dzieci nasze są”.

Występy artystyczne spotkały się z uznaniem zaproszonych Gości, którzy gratulowali Szkole tak  wspaniałych wykonawców. Popłynęły życzenia dla Pani Dyrektor, wszystkich nauczycieli i uczniów, abyśmy, inspirowani niezwykłą historią Polskich Dzieci Syberyjskich , stali na straży praw dziecka, dbali o swój rozwój, kultywowali tradycję Szkoły, zgłębiali historię i kulturę Japonii i wzmacniali współpracę pomiędzy Naszymi narodami.

Wszyscy zgromadzeni obejrzeli film nagrany przez uczennice  naszej Szkoły o historii Polskich Dzieci Syberyjskich, który zajął I miejsce w ogólnopolskim konkursie ,, Moje spotkanie z dzieckiem syberyjskim i jego Japonią- z historią w tle”.

Uroczystość zakończył wspaniały koncert zespołu ,, Orkiestra Dni Naszych”.,, Piosenka o prawach dziecka”, autorstwa tego zespołu, od trzech lat jest  Hymnem Szkoły, który śpiewamy z dumą i powagą.

Tegoroczne Święto Szkoły dostarczyło nam wszystkim niezapomnianych wrażeń i wzruszeń.