Warsztaty profilaktyczne o tematyce mobbingu szkolnego oraz przemocy rówieśniczej

W dniach 15-19.04.2024 r. odbyły się warsztaty profilaktyczne w klasach 1-8 o tematyce mobbingu szkolnego oraz przemocy rówieśniczej. Poprowadziła je Pani Klaudia Waryszak-Lubaś z firmy Ekspert Profilaktyka – trenerka umiejętności społecznych oraz edukatorka profilaktyki uzależnień.

W klasach 4-8 podczas warsztatów odbyły się dyskusje na temat różnych form przemocy rówieśniczej i mobbingu szkolnego. Uczniowie dzielili się swoimi refleksjami na temat przyczyn i konsekwencji takich zachowań oraz wspólnie poszukiwali skutecznych strategii zapobiegania i reagowania wobec nich.  Pracowali aktywnymi metodami wykorzystując m.in. karty metaforyczne, burzę mózgów, analizę przypadku, pracę w grupach, ćwiczenia, indywidualne, zadania czy mini wykłady.

W klasach 1-3 uczniowie rozmawiali o tym, w jakich sytuacjach oraz jak odczuwamy złość. W grupach wykonali rysunki postaci, na których zaznaczyli w jakich miejscach w ciele mieszka ta emocja. Ćwiczyli sposoby na wyrzucenie z siebie złości w bezpieczny sposób m.in. poprzez świadome oddychanie, rysowanie złości na kartce, wypisanie tego co się czuje w danym momencie oraz wypchnięcie złości z różnych części ciała przy muzyce.