Wielkanoc

Wielkanoc jest świętem związanym z mnóstwem zwyczajów i tradycji. Pierwszą tradycją jest zwyczaj święcenia palm w Niedzielę Palmową. Kolejnym zwyczajem jest to, iż przed Wielkanocą gospodynie domowe robią wiosenne porządki. Takie porządki symbolizują pozbycie się z domu wszystkich kłopotów, problemów, chorób oraz rozgoszczenie się szczęścia, radości na nadchodzący rok. Innym znanym wszystkim zwyczajem jest święcenie pokarmów w Sobotę Wielkanocną. Tradycyjnie do koszyczka niesionego do kościoła wkłada się wędlinę, chleb, sól oraz oczywiście jajka. Jajka są bezsprzecznym symbolem Wielkanocy i już od pokoleń są zdobione najróżniejszymi metodami. Oprócz jajek w różnej postaci na każdym stole świątecznym nie może zabraknąć także żurku, pieczonego mięsa, babki wielkanocnej oraz mazurka. Z kolei Lany Poniedziałek, jest zwyczajem, który zmieniał się i ewoluował poprzez dziesięciolecia, aż w końcu mamy dziś Lany Poniedziałek podczas, którego młodzi chłopcy czują się bezkarni oblewając przypadkowo spotkane osoby na ulicy wiadrem wody. Trzeba pamiętać, że wymienione zwyczaje są tylko przykładowymi, a pełna lista tradycji wraz z opisami mogłaby być dobrym materiałem na książkę.

Zachęcamy do obejrzenia filmiku przygotowanego przez badaczy zwyczajów wielkanocnych z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Starej Wsi.