WIZYTA GOŚCI Z JAPONII I ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

W dniach 24-29 września 2023 roku Polskę odwiedziła 20-osobowa delegacja japońska, na czele której stali Pani Akie Abe – żona byłego premiera Japonii, Przewodnicząca Komitetu Honorowego Fukudenkai, Pan Takaaki Ota – Prezes Pomocy Społecznej Fukudenkai.

Wizyta związana była z 100. rocznicą uratowania przez Japonię Polskich Dzieci Syberyjskich.

Delegacja naszej Szkoły w dn. 26 września 2023r. uczestniczyła w hotelu Marriott w uroczystości zorganizowanej przez ośrodek Fukudenkai a w dn. 27 września 2023r, Goście z Japonii odwiedzili naszą Szkołę i uczestniczyli w uroczystości Pasowania Pierwszoklasistów.

Oprócz Gości przybyłych z Japonii naszą uroczystość zaszczycili również: Radca Ambasady Japonii Pan Akio Miyajima z Małżonką, Wójt Gminy Celestynów Pan Witold Kwiatkowski, Przewodniczący Rady Gminy Celestynów Pan Romuald Zientala,  Przewodniczący Komisji Oświaty Pan Wiktor Piasecki, Radny Pan Leszek Gąsiorowski, Kierownik Zakładu Obsługi Szkół Gminy Celestynów Pani Edyta Wrzosek, Pan Profesor Sylwester Porowski, córka Dziecka Syberyjskiego Pani Anna Liro, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Urszula Król oraz dumni Rodzice Pierwszoklasistów.

Przejęte powagą chwili Pierwszaki zaśpiewały hymn państwowy, następnie hymn szkoły i wysłuchały hymnu Japonii w wykonaniu szkolnego chóru.

Po powitaniu Gości przez Panią Dyrektor Elżbietę Osuch i przemówieniu Pana Wójta Witolda Kwiatkowskiego Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne – miłym zaskoczeniem dla obecnych było wykonanie przez nich piosenki w języku japońskim.

Następnie Uczniowie zgodnym chórem powtarzali słowa przysięgi, w której obiecywali być wzorowymi członkami społeczności szkolnej.

I nastąpił moment pasowania na ucznia.

Pani  Dyrektor wypowiadała tekst pasowania a Pani  Akie Abe i Pan Takaaki Ota wielkimi ołówkami dotykali ramienia każdego Dziecka i w ten symboliczny sposób  Pierwszaki zostały przyjęte do szkolnej społeczności. Na koniec Pani  Wicedyrektor  serdecznie naszym dzielnym Pierwszakom pogratulowała i wręczyła im pamiątkowe dyplomy.

Po części oficjalnej Uczniowie udali się do sal na przygotowany przez Rodziców poczęstunek a dodatkowo na zakończenie tego pełnego wrażeń dnia zostali obdarowani wielkimi rożkami, też wypełnionymi słodyczami.