Wmurowanie kamienia węgielnego pod rozbudowę szkoły i nowego przedszkola w Starej Wsi!

W dniu 19 kwietnia odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego oraz wmurowania kamienia węgielnego pod rozbudowę Szkoły Podstawowej im. Polskich Dzieci Syberyjskich w Starej Wsi.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz rządowych, parlamentarnych, samorządowych, zaproszeni goście, nauczyciele, pracownicy, rodzice i uczniowie.

Uroczystość rozpoczął program artystyczny przygotowany przez przedszkolaków oraz uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Starej Wsi.

Następnie głos zabrali: Wójt Gminy Celestynów Pan Witold Kwiatkowski, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Starej Wsi Pani Elżbieta Osuch oraz zaproszeni goście: Pani Ilona Dębowska – reprezentującą Pana Jana Dziedziczaka – Sekretarz Stanu, Pełnomocnika Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą, Pani Anita Czerwińska – Posłanka na Sejm RP, Pani Bożena Żelazowska – Posłanka na Sejm RP, Pan Dariusz Olszewski – Poseł na Sejm RP, Pan Michał Prószyński – Szef Gabinetu Politycznego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Radny Sejmiku Woj. Mazowieckiego, Pan Dariusz Grajda – Radny Powiatu Otwockiego, Członek Zarządu Kolei Mazowieckich (reprezentujący Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika), Krzysztof Radkowski – Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. płk. Jerzego Strzałkowskiego w Lesznie, prof. Stanisław Filipek, Grzegorz Michalczyk – Dyrektor Oświaty Miejskiej w Otwocku – reprezentujący Prezydenta Miasta Otwocka Pana Jarosława Margielskiego oraz Ryotaro Sakamoto – Dyrektor Warszawskiej Szkoły Języka Japońskiego.

Kolejnym punktem uroczystości było odczytanie aktu erekcyjnego, którego dokonał Janek Grządziel – uczeń Szkoły Podstawowej w Starej Wsi. Po jego odczytaniu pod aktem podpisy złożyli przedstawiciele władz Gminy Celestynów oraz zaproszeni goście.

Wmurowanie kamienia poprzedziło poświęcenie placu budowy, którego dokonał Proboszcz Parafii Matki Bożej Anielskiej w Starej Wsi Ksiądz Prałat Krzysztof Cąkała.

Przygotowano kapsułę czasu, do której włożono: podpisany akt erekcyjny, egzemplarze Miesięcznika Samorządowego Celestynka m.in. z artykułem dotyczącym podpisania umowy na rozbudowę szkoły, pins z herbem Gminy oraz pendrivy z materiałami zdjęciowymi i filmowymi z przesłaniem dla potomnych przygotowane przez uczniów, pracowników szkoły i rodziców. Włożono także listy uczniów, pamiątkowe fotografie oraz pamiątkowy medal z wizerunkiem Jerzego Strzałkowskiego – Polskiego Dziecka Syberyjskiego.Uroczystość zakończyło wmurowanie kamienia węgielnego.

Relacja powstała z wykorzystaniem sprzętu, zakupionego w ramach programu #Laboratoria Przyszłości.