79. rocznica wydarzeń w Pogorzeli

Dnia 24.10.2022r.  odbyła się uroczysta Msza Święta w kościele Matki Bożej Anielskiej w Starej Wsi w intencji uczestników akcji zbrojnej Batalionu „Zośka” przeprowadzonej  w nocy z 23 na 24 października 1943 roku na łuku toru kolejowego z Warszawy do Dęblina, we wsi Pogorzel. Na skutek akcji wykolejono pociąg wiozący urlopowanych żołnierzy z frontu wschodniego.

W 79. rocznicę wydarzenia pod pomnikiem Akcji Zbrojnej „Pogorzel”, w imieniu społeczności szkolnej Pani Dyrektor Elżbieta Osuch z uczniami złożyła kwiaty i zapaliła znicze.

Hołd uczestnikom akcji z 1943r. złożyli również: major Jakub Nowakowski, Jerzy Nowakowski, Druh Stanisław Naprawa, przedstawiciele Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów „Zośka” i „Parasol” oraz Stowarzyszenia Szarych Szeregów, Pan Witold Kwiatkowski –Wójt Gminy Celestynów, Pani Edyta Wrzosek – Kierownik Zespołu Obsługi Szkół, Pani Anna Kędziorek – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Batalionu „Zośka” w Celestynowie, Pani Mariola Kublik – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ostrowie, Pułkownik Maciej Woźniak, Radni Gminy Celestynów – Pani Monika Górska, Pan Wiktor Piasecki i Pan Leszek Gąsiorowski.

Zaproszeni goście wysłuchali koncertu piosenki patriotycznej i żołnierskiej w wykonaniu szkolnego koła wokalnego oraz uczniów klas: 4a, 5a, 6a i 6b.

Relacja powstała z wykorzystaniem sprzętu, zakupionego w ramach programu #Laboratoria Przyszłości.