Wspomnienie wycieczki z historią w tle

         30 września 2022r. klasy ósme wzięły udział w grze miejskiej opartej na książce Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”.                                                                                      

         Już w drodze do Warszawy poznaliśmy zasady naszej gry. Podzieleni zostaliśmy na 4 drużyny. Każdą z nich ,,dowodził”  nauczyciel ( p.Katarzyna Łagoda, p.Małgorzata Gawrońska, p.Anny Zawadka i p.Ewa Zuchniak ), który otrzymał zestaw startowy: mapę, kartę z szyframi oraz pieniądze (marki polskie i używane podczas wojny złotówki). Dzięki trafnym odpowiedziom na pytania związane z lekturą, mieliśmy możliwość zdobywania pieniędzy. Banknoty można było wykorzystywać do kupna broni, mapy, krótkofalówki itp.  (była to dla nas ciekawa lekcja przedsiębiorczości…) Na miejscu prowadzący grę przygotowali dla nas 7 punktów, zaznaczonych na mapie, przy których dostawaliśmy różne zadania. Cała akcja odbywała się na Starówce w Warszawie. Podzieleni  na patrole, zostaliśmy wcieleni do Grup Szturmowych Szarych Szeregów. Każdy uczestnik posługiwał się pseudonimem, otrzymał również swoją Kennkartę, umożliwiającą przemieszczanie się po mieście. Tego dnia mogliśmy, niczym Alek, Rudy i Zośka, poczuć się członkami  organizacji Małego Sabotażu „Wawer” ( dla niewtajemniczonych – nazwa organizacji  ,,Wawer” pochodzi od miejsca zbrodni dokonanej przez Niemców w nocy z 26/27 grudnia 1939 na 107 Polakach w podwarszawskim Wawrze) – malowaliśmy znaki Polski Walczącej, żółwie, pisaliśmy hasła, zdobywaliśmy broń, biało-czerwone opaski itp.. Wszyscy dobrze odnajdywali się w roli powstańców i chętnie wykonywali powierzone zlecenia. Oprócz znajomości lektury, historii, bardzo przydatna okazała się umiejętność posługiwania się mapą oraz znajomość realiów walki za kraj w okupowanej Warszawie.  Rozgrywkę wygrał patrol z największą ilością pieniędzy, którego opiekunem była p. Anna Zawadka. Drużyna zdobyła dla szkoły piękny Atlas Polski, lekturę ,,Kamienie na szaniec”, książkę historyczną ,,Człowiek w poszukiwaniu sensu” oraz film ,,Czas honoru” . Nasza grupa, dowodzona przez p. Ewę Zuchniak, też czuła się wygraną – byliśmy najlepiej uzbrojeni,  mielibyśmy największe szanse na wygraną podczas walk z okupantem…                                          

       Drugą atrakcją tego dnia była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas pobytu w tym miejscu mieliśmy okazję obejrzeć film pt. „ Miasto Ruin”. Zarówno film,  jaki  i zgromadzone eksponaty, pamiątki, nagrania wspomnień wywarły na zwiedzających ogromne wrażenie. Mogliśmy przenieść się w ten okrutny czas i zrozumieć, jakim koszmarem jest wojna.

      Wycieczka była dla nas ciekawą lekcją historii. Zyskała uznanie wszystkich uczestników.

                                                                                                        

Maja Mikołajczyk, Milena Bodalska 

                                       uczennice kl.8a

Brak możliwości komentowania.