WIELKANOCNE ŚWIĘTOWANIE W NASZEJ SZKOLE

Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc. Z tej okazji w naszej Szkole 5  kwietnia 2023 roku odbyła się uroczysta akademia, którą uświetnili zaproszeni Goście: ks. prałat Krzysztof Cąkała, Profesor Sylwester Porowski, dawni nauczyciele- Teresa Rosłaniec, Zenobia Żołądek, Krystyna Obara- Morawska, a także przedstawicielka Rady Rodziców Szkoły- Lidia Kowalczyk.

Święta Wielkiej Nocy to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Kojarzą się nam z kolorowymi pisankami, kraszankami, mnóstwem pysznego jedzenia, śmigusem dyngusem i wieloma innymi przyjemnymi zwyczajami.

Do tej uroczystości wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami przygotowywali się już od tygodnia. Z tej okazji nasza szkoła została pięknie udekorowana kolorowymi jajkami, wesołym zajączkiem i wiosennymi kwiatami. Elementem wystroju sali stało się także drzewko przyozdobione pracami plastycznymi dzieci. W ramach warsztatów świątecznych poszczególne klasy miały wykonać przydzielone wcześniej zadanie i zaprezentować efekty swojej pracy na tym spotkaniu, które w ten sposób stało się wspólnie przygotowanym koszyczkiem wielkanocnym z darami od każdej grupy. Ta ciekawa forma przybliżenia zwyczajów wielkanocnych miała na celu kultywowanie polskich tradycji, wprowadzenie wszystkich obecnych w atmosferę świąteczną, a także przypomnienie bogatej symboliki związanej z tym okresem.

Nasi najmłodsi przygotowali muzyczne niespodzianki. Z wielką radością i uśmiechem zaśpiewali piosenki o tematyce świątecznej.

Uczniowie klas 4-8 zaprezentowali przygotowane według własnego pomysłu koszyczki wielkanocne, które trafiły na stół przykryty białym obrusem i stały się dopełnieniem świątecznej dekoracji. Ponadto przedstawiciele klas wyjaśnili symbolikę jednego pokarmu lub elementu ze święconki.

Z okazji ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa, przypadającego w Wielki Czwartek,  na ręce ks. prałata zostały złożone kwiaty z podziękowaniami i życzeniami dalszej, owocnej posługi.

Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor podziękowała wszystkim zgromadzonym za obecność i życzyła zdrowych, pogodnych świąt, podkreślając, że jest to czas miłości,  wiary i nadziei.

Życzenia dla Gości i całej społeczności szkolnej popłynęły także od Samorządu Szkolnego

i Młodzieżowej Rady Gminy.

Zwieńczeniem tego miłego spotkania było wspólne, pamiątkowe zdjęcie.

Relacja powstała z wykorzystaniem sprzętu, zakupionego w ramach programu #Laboratoria Przyszłości.