CHWAŁA BOHATEROM

Delegacja naszej  Szkoły w dn. 1 lutego 2024r. upamiętniła 80. rocznicę wykonania przez Armię Krajową wyroku śmierci na „kacie Warszawy”, którym był od 10 października 1943 do 1 lutego 1944 Franz Kutschera.

Okrutny oficer SS i szef niemieckiej policji w dystrykcie warszawskim wprowadził w mieście terror,  wydał ogromną ilość wyroków śmierci za najmniejsze przewinienia mieszkańców stolicy. (Wyroki te odpisywał tylko funkcją, którą pełnił, a nie swoim imieniem i nazwiskiem, więc żołnierze AK musieli najpierw ustalić, kim „kat” jest.)

Zgładzenie go było najważniejszą akcją bojową wymierzoną w tak wysokiego funkcjonariusza niemieckiego terroru i spowodowało, że Niemcy przestali się czuć w Warszawie  bezpiecznie. Dzięki tej akcji wzrósł w mieszkańcach stolicy duch walki a w sierpniu wybuchło Powstanie Warszawskie.

Dowódcą akcji był ppor. Bronisław Pietraszewicz ps. „Lot”, „Ryś”, który w czasie akcji odniósł poważne rany, w wyniku których 4 lutego zmarł.

Rok wcześniej rozpoznawał teren przed „Akcją pod Celestynowem”, w której odbito więźniów transportowanych do obozu koncentracyjnego.

Imię ppor. Bronisława Pietraszewicza nosiła drużyna harcerska działająca w Szkole Podstawowej w Starej Wsi.