Dzień Języka Ojczystego w Naszej Szkole

W dniu 21 lutego obchodziliśmy Dzień Języka Ojczystego.

Uczniowie klas IV-VIII słuchali bajek Ignacego Krasickiego i ballad Adama Mickiewicza czytanych przez Panią Dyrektor i Panią Wicedyrektor. Uczniom klas młodszych czytali uczniowie klas najstarszych. A wszyscy konkurowaliśmy w językowych łamańcach.

Było i poważnie i wesoło, bo nasz język jest „bardzo giętki i mówi wszystko, co pomyśli głowa”.

„Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 r. Odsyła do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji właśnie 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku spowodowało, iż polszczyzna zyskała status równorzędnego unijnego języka urzędowego. Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.” (UMCS)