Golgota leśników polskich

18 września 2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystości przy pomniku „Golgota leśników polskich i ich rodzin pomordowanych na wschodzie w latach 1939-1948”. Dzień po 79 rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę uczczono pamięć ofiar zbrodniczego reżimu.

Mszę świętą w intencji pomordowanych odprawili: kapelan leśników ks. Wiktor Ojrzyński i proboszcz parafii w Celestynowie ks. Mirosław Wasiak. Następnie głos zabrali: podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Sławomir Mazurek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie Marek Roman, nadleśniczy Nadleśnictwa Celestynów Artur Dawidziuk oraz przedstawicielka Klubu Twórczego Myślenia Krystyna Obara Morawska. Po przemówieniach ppor. Wojskowej Asysty Honorowej Pułku Reprezentacyjnego WP Andrzej Perkowski odczytał Apel Poległych, po czym żołnierze z Wojskowej Asysty Honorowej Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oddali salwę honorową. Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego zagrała hymn państwowy.

Na zakończenie wystąpili uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Starej Wsi. Opowiedzieli o losach polskich oficerów, którzy zginęli w Katyniu. Usłyszeliśmy wspomnienia świadków tamtych wydarzeń. Uczniowie zaśpiewali  także pieśni –  „Oskarżeni o wierność  i cnotę”, „Ostatni list” oraz „Honor i gniew”.