Pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie Moje spotkanie z dzieckiem syberyjskim i jego Japonią – z historią w tle…
Po raz drugi nasza Szkoła przestąpiła do ogólnopolskiego konkursu Moje spotkanie z dzieckiem syberyjskim i jego Japonią – z historią w tle. Syberia – Japonia – USA – Polska. Pomoc Japonii dzieciom polskim 1919–1922. Lekcja solidarności społecznej, organizowanego przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej w Krakowie. Partnerem Konkursu jest Social Welfare Corporation Fukudenkai w Tokio. Honorowy patronat nad Konkursem objęli Ambasada Japonii w Polsce, Ambasada Polski w Japonii oraz Instytut Polski w Tokio, Konsul Honorowy Japonii w Krakowie.
Konkurs był przestrzenią kreacji i interpretacji fikcyjnego „spotkania” z dzieckiem syberyjskim i miał odpowiedzieć na pytanie: Jak historia dzieci syberyjskich jest widziana i interpretowana przez młode pokolenie Polaków? Celem było też zapoznanie dzieci i młodzieży z całej Polski z dziejami dzieci syberyjskich i rolą Japonii w ich uratowaniu w latach 1919-1922 oraz pomoc uczniom w zrozumieniu ponadczasowego znaczenia tej historii poprzez indywidualne losy ludzkie.
Konkurs skierowany został do uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz do uczniów szkół ponadpodstawowych i został podzielony na dwa etapy:
tradycyjny konkurs wiedzy o wydarzeniach, obejmujący dzieje polskich dzieci syberyjskich i pomoc Japonii oraz konkurs form literackich, plastycznych, multimedialnych.
Z satysfakcją informujemy, że dnia 2 czerwca 2021r. film o historii Polskich Dzieci Syberyjskich – Weroniki Błaszczak, Malwiny Soszki oraz Mai Kozłowskiej (uczennic klasy VIII a i VIII b) zajął I miejsce w tym wyjątkowym dla naszej Szkoły konkursie.
Uczniów w przygotowaniu pracy konkursowej wspierały: p. Katarzyna Dobosz oraz p. Kamila Kołtonowska.
Gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłości!
Zapraszamy do oglądania konkursowego filmu :