Pogrzeb kpt. WP. Jana Maruszewskiego ps. „Janusz”, żołnierza batalionu ” Zośka”

Dnia 03.02.2020r. oddaliśmy hołd jednemu z ostatnich żołnierzy batalionu „Zośka”  kpt. WP. Janowi Maruszewskiemu ps. „Janusz”, który zmarł 27.01.2020r. w wieku 93 lat.
Jan Maruszewski był żołnierzem Kompanii „Maciek” Batalionu AK „ZOŚKA”. Wielokrotnie był gościem naszej Szkoły. Podczas spotkań dzielił się swoim powstańczymi oraz powojennymi doświadczeniami m. in. walczył w Powstaniu Warszawskim na Woli i Starym Mieście, był jeńcem stalagu Lamsdorf oraz więźniem polityczny w latach 1945-1950.

Za swoje zasługi został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, patentem Weterana Walk o Niepodległość, Krzyżem za Zasługi dla ZHP z Rozetą-Mieczami oraz innymi odznaczeniami. Przez wiele lat był Wiceprezesem i Prezesem Fundacji Żołnierzy Polski Walczącej.

Msza Święta za Zmarłego odbyła się o godzinie 12.15 w Kościele św. Jozafata
w Warszawie, skąd trumna, w asyście pocztów sztandarowych związanych z środowiskiem kombatantów szkół oraz innych organizacji, została odprowadzona do miejsca spoczynku,
w Panteonie Żołnierzy Polski Walczącej Cmentarza Wojskowego na Warszawskich Powązkach.

Kpt. Jan Maruszewski był i żywą Historią. Człowiekiem do końca swego życia wiernym ideałom Polski przedwojennej oraz Armii Krajowej. Do końca swego życia był Żołnierzem AK, na którego mądrość życiową my młodzież mogliśmy liczyć.

Jan Maruszewski zdobył nasz szacunek za swą patriotyczną postawę i poświęcenie dla naszej Ojczyzny. Polska była dla Niego zawsze najważniejsza.

Cześć Jego Pamięci!

Autor: Filip Konowrocki, Michał Rędaszka,
Malwina Soszka, Małgorzata Balas,
Kacper Olszewski i Natalia Borówka.

 

Brak możliwości komentowania.