Profilaktyka uzależnień od substancji psychoaktywnych: alkohol, papierosy, e-papierosy, dopalacze, narkotyki – warsztaty profilaktyczne

Dnia 11 i 12 maja uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych pt. „Profilaktyka uzależnień od substancji psychoaktywnych: alkohol, papierosy, e-papierosy, dopalacze, narkotyki”.
Warsztaty były prowadzone przez Polskie Centrum Profilaktyki w Krakowie, sfinansowane zostały przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Celem warsztatów było wzmocnienie poczucia własnej wartości wśród uczniów, podniesienie świadomości reagowania w różnych sytuacjach, kształtowanie umiejętności podejmowania świadomych decyzji, zwiększenie świadomości radzenia sobie ze stresem, wskazanie pożytecznych form spędzania wolnego czasu, sposobów radzenia sobie z presją rówieśników, zwiększenie świadomości zagrożeń jakie niosą za sobą niedozwolone środki.
Uczniowie podczas warsztatów dowiedzieli się na czym polega mechanizm uzależnienia, poznali przyczyny oraz negatywne skutki uzależnień. Dowiedzieli się jakie zagrożenia wynikają z eksperymentowania z niedozwolonymi substancjami, nabyli umiejętności i narzędzia do wzmocnienia samooceny i wiary w siebie, dowiedzieli się jak ważna jest asertywność.

Relacja powstała z wykorzystaniem sprzętu, zakupionego w ramach programu #Laboratoria Przyszłości.