„Żyj tak, aby ślady Twych stóp przetrwały Cię” – spacer historyczny po Warszawie

 

 

 

 

Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej

w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021

 

          Dnia 10 września 2018r uczniowie klasy 8 oraz 7a i 7b wyruszyli na wycieczkę do Warszawy w ramach projektu „Niepodległa” – „Żyj tak, aby ślady Twych stóp przetrwały Cię” – spacer historyczny po Warszawie mający na celu ukazanie sylwetek wybitnych Polaków, poetów i żołnierzy a także miejsc związanych z odrodzoną państwowością.

           Pierwszym punktem wyjazdu był Kopiec Powstania Warszawskiego poświęcony pamięci pomordowanych i poległych w latach 1939 – 1944 żołnierzy Armii Krajowej, Powstańców Warszawskich i Mieszkańców Warszawy.

            Po wyzwoleniu spod hitlerowskiej okupacji panorama centrum miasta przypominała katastroficzny krajobraz. Niekończące się morze ruin rodziło pytanie, czy stolica będzie w stanie się odrodzić. Jednak od pierwszych dni wolności mieszkańcy rozpoczęli porządkowanie terenu i powolną odbudowę. Jednocześnie władze podjęły decyzję o rekonstrukcji Warszawy. Z gruzów usypano wzgórze o wysokości 120 m.  W 1994 r., gdy przypadła 50-ta rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, z inicjatywy żyjących jego uczestników, na szczycie wzgórza odsłonięto pomnik.

            Pomnik z 15-metrowym znakiem „Polski Walczącej” zaprojektował żołnierz Armii Krajowej Eugeniusz Ajewski. Jednocześnie wzniesienie nazwano Kopcem Powstania Warszawskiego.

            Na szczyt wzgórza wchodzi się po schodach wzdłuż Alei Godziny „W”,  po bokach której wbito w ziemię drewniane krzyże upamiętniające poległych.

            Następnie uczniowie udali się na Plac Józefa Piłsudskiego, gdzie poznali historię Grobu Nieznanego Żołnierza.

            Ideą tego pomnika jest uczczenie pamięci poległych w walce o niepodległość. Przy Grobie płonie wieczny znicz i służbę pełni warta honorowa Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

            Podczas spaceru po Warszawie odnaleźliśmy pomniki wielu ludzi, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości: m.in. Marszałka Józefa Piłsudskiego, generała Stefana Grota – Roweckiego, Romana Dmowskiego i Małego Powstańca.

            Nasz wyjazd zakończyliśmy spacerem wśród grobów na Wojskowych Powązkach. Cmentarz ten stał się  tradycyjnym miejscem pochówków wojskowych. W kolejnych latach spoczęli na nim uczestnicy powstań: listopadowego, styczniowego, wielkopolskiego, powstań śląskich, bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej i innych walk o granice RP, ofiary przewrotu majowego, a po wybuchu II wojny światowej żołnierze polegli we wrześniu 1939.

            Po kapitulacji Warszawy na cmentarz przeniesiono ekshumowane ciała osób pochowanych na miejskich placach i skwerach. W latach 1945–1947 na cmentarz przenoszono ekshumowane ciała powstańców i osób cywilnych pogrzebanych na terenie miasta w czasie powstania warszawskiego. W zajmujących zwarty obszar kwaterach pochowano poległych w powstaniu żołnierzy Armii Krajowej, m.in. z batalionów „Zośka” i „Parasol”. Cechą charakterystyczną są ustawione na ich grobach białe brzozowe krzyże.

Uczniowie w ramach hołdu oddanego poległym zapalili znicze, a pamięć o pomordowanych walczących za ojczyznę uczcili minutą ciszy.

Wycieczka ta, była osobistym spotkaniem z zabytkami i miejscami, które były świadkami niezwykłych i istotnych zdarzeń, wzmocniły świadomość narodową wśród uczniów oraz szacunek dla Ojczyzny i Polaków, którzy tworzyli historię naszego kraju.

 

 

Brak możliwości komentowania.