Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

                       „Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.
Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”
J. Iwaszkiewicz

            Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.

Język polski to wielki skarb! Ze względu na bardzo specyficzną wymowę oraz mnogość i złożoność form gramatycznych uważany jest za jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata, stanowiąc niełatwe wyzwanie nawet dla samych Polaków.

W naszej Szkole także świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji liczne działania podjęli uczniowie klas młodszych i ich starsi koledzy. Zadaniem najmłodszych było wykonanie klasowego plakatu do poznanej legendy. Czekały również na nich przeróżne kolorowanki, zadania ortograficzne i łamańce językowe.

Uczniowie klas 4-8 zmierzyli się ze stacjami zadaniowymi. Dużym powodzeniem cieszył się konkurs ,, Znawca lektur”. Zadaniem uczniów było rozpoznać autora i tytuł utworu, z którego pochodzi wylosowany cytat. Uczniowie chętnie rozwiązywali zagadki, rebusy, krzyżówki i quizy w ,, Kąciku językowym”. Wszyscy mogli oddać swój głos w plebiscycie na najpiękniejsze, najtrudniejsze do napisania i najtrudniejsze do wymówienia słowo. W ramach lekcji języka polskiego i godzin z wychowawcą odbyło się głośne czytanie fragmentów wybranych książek, a także oglądanie krótkiego filmiku pt. ,, A jak się mówi u ciebie?” , by pokazać bogactwo i różnorodność języka ojczystego. Z okazji tego wyjątkowego dnia zostały przygotowane dwie gazetki informacyjne. Na drzwiach do sal lekcyjnych widniały cytaty o pięknie mowy polskiej oraz słowa trudne, które można było zabrać ze sobą, by zapamiętać ich pisownię. Nie zabrakło też ciekawostek o języku polskim. Starsi uczniowie, podobnie jak ich młodsi koledzy, mieli też możliwość zmierzyć się z łamańcami językowymi. Wierszyki przepełnione trudnymi do wyartykułowania słowami, np. „Rozrewolweryzowany rewolwerowiec z rozrewolweryzowanym rewolwerem rozrewolweryzował rewolwer rozrewolweryzowanego rewolwerowca”, były dużym wyzwaniem także dla nauczycieli  i świetną okazją do wspólnej zabawy i uśmiechu.

Dzięki działaniom podejmowanym z okazji MDJO uczniowie z całą pewnością mogli uświadomić sobie jeszcze raz, że język polski jest naszym skarbem, symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.

Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień!

Bądźmy świadomymi użytkownikami języka ojczystego!

 „Nie znać języka swego- hańbą oczywistą”- zgodnie z tymi słowami warto dbać o to, by znać język polski, ten współczesny i ten dawny, oraz pielęgnować poprawność naszej mowy.

Brak możliwości komentowania.