,,Zanim się obudzisz” – spektakl profilaktyczny

W poniedziałek 04.12.2023 roku mieliśmy przyjemność gościć artystów z Mam Teatr. Na scenie wystąpili Marzanna Graff, Sandra Zielińska i Aleksander Mikołajczak w spektaklu ,,Zanim się obudzisz” w reżyserii Karoliny Buławy. Przedstawienie grane było w dwóch turach, pierwsza skierowana była do uczniów klas 6-8. Druga natomiast do rodziców i nauczycieli. Spektakl w całości został sfinansowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Celestynowie.

Przedstawienie, które było jednym z elementów profilaktyki uzależnień zarówno od telefonu, internetu, substancji psychoaktywnych i alkoholu, wywarło ogromy wpływ na widzów, co dało się zauważyć poprzez przejmującą ciszę na sali oraz gromkie brawa.

,,Zanim się obudzisz” to przedstawienie teatralne, które pokazuje jak wygląda rzeczywistość ogromnej rzeszy młodych ludzi zgarbionych nad telefonami, patrzących w życie w internecie. Sposób funkcjonowania, jaki główna bohaterka wybiera, prowadzi do wyniszczenia jej samej, jej rodziny, a nawet prób samobójczych i wielu uzależnień. Ujmująco pokazane są relacje w rodzinie, które zaczynają być mocno zachwiane, brak jest zrozumienia między dzieckiem a rodzicem.

Oglądając spektakl jesteśmy nakłaniani do podjęcia refleksji, czym są uzależnienia, jakie niosą za sobą konsekwencje, jak ważne są więzi rodzinne, umiejętność bycia z dzieckiem i dla dziecka.

Dorota Ziółek – pedagog szkolny
Ewelina Żurawska – psycholog szkolny

Hejt w sieci, cyberprzemoc,  dopalacze oraz inne używki to w wielu domach nadal temat tabu. Częste wyparcie towarzyszy wielu  rodzicom, a jak w tym wszystkim czują się dzieci? Lęk, strach, presja wywierana na nich przez rówieśników. Coś co może dziać się  obok nas w każdym momencie może dotknąć każdej rodziny.   Nasza szkoła już od jakiegoś czasu prężnie wprowadza działania uświadamiające dzieci jak również rodziców. Poza programem profilaktycznym prowadzonym w szkole podczas zajęć, to po raz drugi został zaproszony  teatr „Mam Teatr” który wystawił nam sztukę „Zanim się obudzisz”. Scena bardzo dramatyczna, ale to niestety samo życie wielu ludzi w Polsce. Pani Marzena Graff przygotowywała scenariusz w oparciu o wiedzę psychologów, a Jej osobiste doświadczenia skłoniły ją do mocnego przekazu innym. Dlaczego? Właśnie po to, aby się obudzić dziś, żeby jutro nie okazało się za późno.

Nastolatek to krucha jednostka, która często na co dzień czuje się jak w dżungli.  Z burzą hormonów zmienną niczym chorągiewka na wietrze, próbuje odróżnić dobro od zła…i czasem pod wpływem kolegów czy pseudo przyjaciół zdarza mu się zboczyć z właściwej drogi i popełnić błąd. Dlatego właśnie tak ważna jest ROZMOWA z dzieckiem.

Kolejny raz mogliśmy obejrzeć wspaniałą sztukę, która jest wyjątkowo wartościową lekcją. Lekcją, która pokazuje, że rozmowa z dzieckiem to nie tylko powiedzenie z punktu rodzica czy nauczyciela „bo ja tak mówię!”. To wysłuchanie siebie, nauczenie się wzajemnego szacunku,  przekazanie  rad i wsparcia, a nie ciągłe ocenianie i potępianie. To w końcu zagwarantowanie dziecku, że w każdej sytuacji może się zgłosić do osoby dorosłej w celu uzyskania wsparcia i pomocy. Dla nas błahe problemy dla nich mogą rosnąć do rangi życia i śmierci.

Dziękujemy całemu zespołowi „Mam Teatr” za tę lekcję. Jednocześnie cieszymy się i głęboko wierzymy, że swoimi działaniami pomagacie otworzyć oczy wielu ludziom chroniąc tym samym dzieci przed zgubą. Dziękujemy i czekamy na więcej.

Urszula Król – przewodnicząca Rady Rodziców